esmaspäev, 3. november 2008

Eesti ja Baltikumi automüük 2006 - 2008



2008 aasta müüginumbrid tulevad autoturul nõrgad. Majanduse kasvu pidurdumine annab siingi tunda. Arvud on mitme aasta tagustega võrreldavad mitte aga 2007 kevadise tipuga. Kui liita kokku uute autode müük ja kasutatud autode import saame kolmandik väiksema aasta müüginumbri kui varematel aastatel. Uute autode müüjate 2007 aasta edu on läinud ja tagasiminek silmnähtav. See on ka loogiline praeguses olukorras kus kinnisvara hinnad on langusele pööranud ja majanduskasvu pidurdumine algas pangandusest. Keskkonda arvestades on uute autode müüjad teinud aga head tööd ja suutnud müüki hoida rohkem kui eeldada oleks. Selle suve müügi langus oli tavatult suurem, aga septembrist tuli ikkagi ka iga sügisene tõus, mis seekord on lihtsalt väiksem. Seda tõusu toetas rohke müügikampaaniate korraldamine. Uute autode maaletoojad käituvad nutikalt, teevad leidlike aga ka varem kontrollituid reklaami kampaaniaid. Iga diileri õue peal on kleebitud kirjadega auto miinus hinnanumbriga ja alla antakse hinnas ka 40 tuhat. Soodne aeg osta, kui pangad poleks rihma pingutama hakanud ja teab kuidas selle töökohagagi on kui iga päev tuleb teateid koondamistest ja osalisest tööajast. Sellised asjad tekitavad paratamatult ebakindlust ostjates. Ostud lükatakse aegade selginemiseni edasi. Pangandusse saabunud riskide kõrgem hindamine on loonud raskusi juurde autode liisimisele.
Uute autode müük on igal juhul parem kui oleks oodanud. Vanimad tegijad on turul saanud kogemusi juba paarkümmend aastat. See sügis on kõik oskused käiku lastud ja ei ole automüüjat kes ei pakuks suuri allahindlusi ja muid soodustusi ning lisaväärtusi koos ostuga. Praegu saab hinnas alla, saab bensiini, saab asju ja reise autoostuga kaasa. Kui kalliks läheb müügitoetus teavad diilerid ise.
Oleks oodatav et jahtuvas majanduses hakatakse ostma odavamaid, väiksemaid ja ilmselt rohkem kasutatud autosid. Aga nii pole läinud. Alates 2007 aasta maist on kasutatud autode import ainult vähenenud. 2007 aasta oligi murranguline, viimane aasta kui riiki toodi müüki rohkem kasutatuid autosid Euroopast kui siin uusi müüdi Eeldustele vastupidiselt pole 2008 aasta majanduslanguses ostjad tagasi pöördunud oma eelistustes korralike Euroopast toodud kasutatud autode poole.
Kasutatud autosid ei osteta peaaegu üldse enam, nii suure languse on turg läbinud alates 2007 aasta maist. Hull lugu on see, et sügisene müügi elavnemist pole kasutatud autode juures septembris märgata. Kasutatud autode maaletoojad ei tegutse ka nii turunduslike nippidega kui uute maaletoojad. Ilmselt napib oskusi turundusvahenditega müüki toetada või ei osata seda tähtsustada. Kui uute autode müüjatel on tehaste ees võetud kohustus teatud arv sõidukeid maha müüja siis kasutatud autode importijatel on olnud lihtsam alla anda ja vähendada muutunud oludes treilerivedusid Euroopast.
Uhke on olla naabritest parem. Kui 2007 aastal Läti uute autode müüginumbrites möödus Eestist, siis nüüd on jälle tagapool meist. Arvestades suuremat elanikkonda, siis on naabritel kehvemini läinud kui meil. Läti müüginumbrid kukuvad jätkuvalt samas kui Eestis on sügisene müügitõus käes. Kui eesti müüginumbrid järgivad aastaaegade rütmi olles lihtsalt madalama nivool, siis Lätis jätkub hoogne müügi vähenemine. Leedus pole muutused nii drastilised aga pole ka eelnev müük nii suur olnud, et pole kohta kust alla kukkuda. Veelgi suurema elanike arvuga riigis eelistatakse kasutatud autosid. Enamus teab neid kuulsaid autoturge Leedus, kus saab kõike osta ja kus on olemas võimalus ka petta saada, nagu korralikul turul ikka.
Vaadates uute auto müüki tekib rida arvamisi. Lätis on majanduse pidurdumine suurem kui Eestis ja langus kestab. Eestis tundub põhi ligidal olevat. Teatavasti saab põhja pidi edasi minna või ülespoole tõusta.






















 
leftmargin=20